Szívelégtelenség végstádium

Támasznak lenni az utolsó percekben is – Beszélgetés a hazai hospice szolgálatról
Túl kevesen várnak szívtranszplantációra Ma Magyarországon ezer ember szenved szívelégtelenségben, s évente mintegy ezer az újonnan diagnosztizált esetek száma - írják. A páciensek egyéves halálozása meghaladja a 25 százalékot.
A szívelégtelenség számos kardiológiai kórkép végstádiuma. Ekkor a szív már képtelen arra, hogy megfelelő vérmennyiséget továbbítson a test szervei és szövetei felé, ezáltal a szövetek oxigén ellátása megromlik.
Leggyakoribb szívelégtelenség végstádium a fáradékonyság, csökkent fizikai terhelhetőség, nehézlégzés, lábdagadás. A szívelégtelenség kezelése összetett kezelési stratégiát kíván, ami a gyógyszeres kezelésen túl magában foglalja a különböző eszközös kezelési módok alkalmazását. Ezek javítják a betegek panaszait, életminőségét, s meghosszabbítják élettartamukat.
- Szívelégtelenség: látnak megoldást
- Szívelégtelenség végstádium - Autószakértő Magyarországon
Azokban az estekben, amikor mindennek ellenére továbbra is súlyos panaszok állnak fenn, lehetőség lehet szívtranszplantációra. Emellett egyre nagyobb szerepet kap a hosszútávú, a beteg otthoni tartózkodását is lehetővé tevő műszívkezelés.
Ezzel az eljárással javítható a végstádiumú szívelégtelen betegek esélyei a későbbi szívátültetésre, de bizonyos esetekben arra is alkalmas, hogy végleges terápiaként szolgáljon. Világviszonylatban is sikernek számít, hogy Magyarországon megtörtént az első néhány sikeres tartós műszív terápia alkalmazása.
- Mik a kilátások pangásos szívelégtelenség esetén?
- Szívelégtelenség: tünetek és súlyossági fokozatok - EgészségKalauz
A kardiológiai társaság szerint a legszínvonalasabb terépia az úgynevezett szívelégtelenség ambulanciákon valósítható meg. Itt a gondozás sarkalatos pontja a betegoktatás is, amelyet a diagnózis felállítását követően azonnal meg kell kezdeni, ugyanakkor a beteg gondozása során végig folytatni kell.
Az elmúlt években szívelégtelenség végstádium egyetemi klinikákon, kardiológiai centrumokban, számos megyei kórház kardiológiai osztályán alakultak meg szívelégtelenség ambulanciák, amelyek révén jó ellátáshoz jutnak a betegek, ugyanakkor csökken a szívelégtelenség miatti kórházi felvételek száma, s az abból adódó költség is. Utóbbit a közlemény az egészségügyi költségvetés százalékára becsüli.