Ritmuszavar okai

A szívritmuszavarról röviden A szívritmuszavarok megértéséhez egy rövid anatómiai áttekintésre van szükség, ami ritmuszavar okai egészséges szívműködésre vonatkozik. A szívizomrostoknak kétféle típusa van. Ezek közül az egyik az úgynevezett munkaizomrost, amely a szív összehúzódásáért felelős. A másik a szívritmusért felelős az ingerület képzése és vezetése révén. Az elsődleges ingerképző központ, azaz a szinuszcsomó a szívnek a jobb pitvarában helyezkedik el.
A ritmuszavaroknak egyes formái veszélytelenek, de léteznek olyanok is, amelyek súlyos tüneteket okozhatnak, sőt akár életveszélyes állapotokat is előidézhetnek. A szívritmuszavar kezeléséhez sok esetben átfogó vizsgálatra van szükség, amellyel a panaszokat kiváltó okot megtaláljuk, és kezelni tudjuk.
Ennek lépéseit Vaskó Péter, a Kardioközpont kardiológusa ismertette. Szívritmuszavarról akkor beszélünk, ha a szabályostól eltérően működik ritmuszavar okai szívünk. Ez jelentheti azt, hogy a szív a normálistól gyorsabban tachycardia vagy lassabban bradycardia ver, vagy a ritmus nem egyenletes.
Az arrhythmia gyakori okai, illetve arrhythmiát okozó betegségek közé tartoznak a különböző szívbetegségek, a magas vérnyomása cukorbetegséga dohányzás, a túlzott alkohol- vagy koffeinfogyasztás, a kábítószer-fogyasztás és a stressz. Különböző vény nélkül kapható, illetve vényköteles gyógyszerek, táplálékkiegészítők és ritmuszavar okai készítmények szintén okozhatnak szívritmuszavarokat. A szívizom hegesedése, amit leggyakrabban korábban lezajlott myocardiális infarktus eredményezhet, megszakíthatja az elektromos impulzusok vezetődését a szívben. Egy egészséges emberben nem valószínűsége, hogy külső provokáló ingerek elektromos sokk vagy kábítószer nélkül tartós arrhythmiák alakuljanak ki.
Előfordul, hogy a ritmuszavar csak néha, rövid időre jelentkezik, de lehet állandóan fennálló is. Súlyossága a panaszt nem okozó, kezelést nem igénylőtől, az életveszélyes és azonnali kezelést igénylő állapotig terjedhet.
Gyakori formája a ritmuszavar okai, amelyet a szív, illetve a kamrák gyors és rendszertelen összehúzódása jellemez.
A szívritmuszavar tünetei közé tartozik: a mellkasi remegésérzés, a túl gyorsan vagy lassan, illetve rendszertelenül verő szív, a mellkasi fájdalom, a légszomj, a torokban, a gyomortájékon fellépő furcsa fájdalom, szúrás. Szédülés, bizonytalanságérzet, félelem, idegesség, látászavarok, a teljesítőképesség ritmuszavar okai, ájulás vagy ájulás közeli állapot is jelentkezhet.
Máskor valamilyen szívbetegség idézi ritmuszavar okai, de szíven kívüli ok is állhat a háttérben, pl. Ezt igazolja az a tanulmány is, amelyet dán szívgyógyászok készítettek, és az Európai Kardiológusok Társaságának müncheni kongresszusán ismertettek.
Ennek alapján minél kövérebb egy fiatal nő, annál nagyobb az esélye, hogy egyszer csak össze-vissza verjen a szíve.
- Magas vérnyomás állóképesség
- Pitvari tachicardia szívritmuszavarok A pitvari túl gyors szívverést az alábbi betegségek is okozhatják: Pitvari fibrilláció.
A karcsú nőkhöz képest a kövérek között a szívritmuszavar kétszer gyakrabban fordult elő, a súlyosan elhízottak között pedig a problémát három és félszer sűrűbben észlelték. Más betegségek, hordozható EKG és stresszteszt Szívritmuszavar gyanújakor a kardiológus felméri a hajlamosító betegségeket, így vizsgálatokat végezhet többek között a szívbetegségek, a ritmuszavar okai, illetve a pajzsmirigybetegségek irányában, valamint rákérdezhet a különböző életmódbeli szokásokra.
A szívritmuszavar diagnózisát EKG-val végzik, abban az időszakban, amikor a probléma fennáll.
A ritmuszavar lehet időleges csak néha, rövid időre mutatkozikde lehet állandóan fennálló is. Jelentősége és súlyossága a panaszt nem okozó, kezelést nem igénylőtől az életveszélyes és azonnali kezelést igénylőig terjedő spektrum.
Ha időszakosan jelentkező ritmuszavart kell igazolni, az orvos folyamatos monitorozást javasol, otthon tartható, hordozható EKG-készülékkel. Mivel bizonyos ritmuszavarok mozgásra alakulnak ki, illetve romlanak, a szakorvos stressztesztet is kérhet.
Szívritmuszavar - Palpitáció - Arrhythmia - Szívproblémák és a mindennapi élet - webber
Ehhez szobabiciklin vagy futópadon kell mozogni, miközben a szív működését EKG segítségével rögzítik. A gyógyszeres kezelés célja a kamrai összehúzódás ritmusának szabályozása, a szabálytalan ritmus kiváltó okának kezelése és a normális szívritmus helyreállítása.
A kezeletlen ritmuszavar okai életveszélyes szövődményei Nagyon gyakran a szívritmuszavar nem okoz különösebb panaszt, sőt sokszor azok sem érzékelik a tüneteket, akiknél életet veszélyeztető ritmuszavar áll fenn. Esetenként csak rutin orvosi vizsgálat során derül fény a problémára.
Szeretném kiemelni, hogy aki ebben a betegségben szenved, nélkülözhetetlen, bazsalikom és magas vérnyomás tisztában legyen az életviteli változtatások szükségességével is.