Alacsony pulzusnyomás. Mi lehet a vérnyomás értékeinek hátterében? A kardiológus válaszol

- Betegség magas vérnyomás 1 fokos kockázat
- A pulzusnyomás jelentősége a magasvérnyomás-betegségben szenvedőknél A magasvérnyomás-betegség egy kezelhető betegség, amely a magas halálozási arányokat csökkentheti.
- Vérnyomás és a pulzusszám kapcsolata Válasz olvasómnak rész
- Diasztolés és szisztolés vérnyomás különbsége - Mennyi a normális érték?
- Mennyire meszesek az ereim? És mit tegyek?
- Alacsony vérnyomás nyugtató
Létrehozva: Sztancsik Ilonaa KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta a kellemetlen tünetekről és a lehetséges háttérben álló okokról beszélt. Milyen jelek utalhatnak alacsony pulzusra?
A szívünk percenként átlagosan szer ver, de 60 és ütés közt minden normálisnak tekinthető. Ugyanakkor, ha 60 alá csökken a pulzus és nem egy edzett sportolóról van szó, az már utalhat bradycardiára, vagyis túl lassú szívverésre.
Diasztolés és szisztolés vérnyomás különbsége - Mennyi a normális érték?
Ez sokaknál semmiféle panaszt nem okoz, de egyes esetekben az alábbi tünetekre lehet felfigyelni: kimerültség, gyengeség, légszomj, amely gyakran fizikai terhelés során jelentkezik, verejtékezés. Ha mindezek mellett mellkasi fájdalom, karokba, állba, hátba kisugárzó fájdalom, ájulás is előfordul, azonnal orvosi segítséget kell hívni, függetlenül attól, hogy a pulzus alacsony vagy éppen kiugróan magas.
Mi minden okozhat alacsony pulzust?
Mennyire meszesek az ereim? És mit tegyek? Ehhez nem kell magunkon eret vágni, és ereinkbe belekukucskálni. A vérnyomás mérés elég jó közelítő adatot szolgáltathat ennek becsléséhez Mérjünk pontosan!
Tény, alacsony pulzusnyomás az alacsony pulzus nem minden esetben jelez betegséget, alacsony pulzusnyomás fontos, hogy minden esetben történjen kardiológiai alacsony pulzusnyomás. Az esetek többségében ugyan ártalmatlan jelenségről van szó, hiszen például az edzett személyeknek a szívük is edzett és nem szükséges olyan sokszor pumpálnia, hogy vérrel lássa el a testet, de előfordul, hogy bizonyos egészségi állapotok, betegségek okozzák a lassú szívverést.
Működését számos tényező befolyásolja, leginkább a vegetatív idegrendszer van rá hatással, a paraszimpatikus ingerrendszer alvás, alacsony pulzusnyomás, étkezés például lassítja a szívműködést, de többek közt a cukorbetegség egyik szövődménye is lehet a szinuszcsomó működési zavara.
Ingerületvezetési rendellenesség A szív elektromos ingerületét vezető utak megszakadhatnak a pitvar-kamrai csomó környékén, vagy a kamrába vezető ingerületszállító kötegek mentén.
A vezetési blokk típusától és helyétől függően a pitvar alacsony pulzusnyomás a kamra közötti impulzusok elakadhatnak részben vagy teljesen. Egyes blokkok nem okoznak tünetet, míg mások bradycardiát vagy szívritmuszavart eredményezhetnek.
Anyagcsere problémák Leggyakrabban a pajzsmirigy alulműködés szokta lelassítani a szívverést, amely ugyanakkor magas diasztolés vérnyomást okoz, ami annyit tesz, hogy alacsony pulzus mellett nál magasabb a vérnyomás második értéke. Egyes szívbetegségek A koszorúér-betegség, a szívelégtelenség, korábbi szívinfarktus és más szívbetegségek miatt szintén jelentkezhet lassú és nem kielégítő szívműködés.
Bizonyos szívgyógyszerek Egyes betegségekre és magas vérnyomásra szedett gyógyszerek, például a béta-blokkolók csökkenthetik a pulzusszámot, amiről feltétlenül tájékoztatni kell a kardiológust, aki szükség esetén változtathat a gyógyszerelésen. Mikor szükséges a kardiológiai kivizsgálás?
Sokszor a kikérdezés kapcsán is meg tudjuk állapítani az okot, ami lehet például egy adott gyógyszer, de sokszor szükség van részletesebb eszközös vizsgálatokra is, mint a nyugalmi- és terheléses EKGa 24 órás EKG, a szívultrahang és egyéb vizsgálatok - ismerteti dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta. Ha megszületik a diagnózis, életmóddal, gyógyszerrel, és a kettő kombinációjával beállíthatjuk az optimális pulzusértéket, vagy szükség esetén kiderülhet, hogy pacemakerrel lesz szabályozható a szívritmus.
A magas vérnyomás hipertenzió kezelésére Szívinfarktus vagy agyvérzés kockázatának csökkentésére A vesekárosodás kockázatának csökkentésére vagy a vesekárosodás rosszabbodásának késleltetésére függetlenül attól, hogy Ön cukorbetegségben szenved-e vagy sem A szív kezelésére, amikor az nem tud elegendő vért pumpálni a szervezet többi részébe Szívinfarktust miokardiális infarktus követő kezelésre szívelégtelenség esetén.